• yeni
  • kategoriler

#arkeoloji

28 Ekim 2017

5 bin yıllık molekül takımı bulundu

91 Yıl10 Ay21 Günoldu
Irak'ta yapılan kazılarda, antik Ur kenti yakınlarında 5 bin yıl öncesine ait olduğu belirlenen bir molekül takımı bulundu. Aşağıda Ur antik kentinin bir fotoğrafı...
09 Ekim 2017

Tutankamon'un mezarı keşfedildi

96 Yıl10 Ay15 Günoldu
İngiliz arkeolog Howard Carter ve ekibi, Mısır'da Tutankamon'un mezarını keşfetti. Carter ve meslektaşı Lord Carnarvon, 3000 senedir açılmamış ve binlerce farklı antik eşyayla dolu odaya girdi.
07 Mart 2016

İlk arkeoloji müzesi ve askeri müze bir arada...

173 Yıloldu
Günümüz Türkiye topraklarında ilk askeri müze ile ilk arkeloji müzesi, Tophane Müşiri Ahmet Fethi Paşa tarafından bir arada oluşturuldu. Ahmet Fethi Paşa, Harp Okulu'nun ambarı olarak kullanılan Aya İrini Kilisesi'nin Dar'ül Esliha bölümündeki eserleri ayırtarak, burayı müzeye dönüştürdü. Müze "Mecma-i Esliha-i Atika" ve "Mecma-i Asar-ı Atika" olmak üzere iki bölümden oluşturuldu. İlk bölümde harp silah ve gereçleri, ikinci bölümde ise arkeolojik eserler y
07 Mart 2016

Türkiye'nin ilk açık hava müzesi açıldı

67 Yıloldu
Osmaniye'nin Kadirli ilçesine 22 kilometre mesafedeki Kızyusuflu köyü sınırları içinde, Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi açıldı. MÖ 8. yüzyılda, Hitit Kralı Asivatas'ın kuzeyden gelecek saldırılara karşı bir sınır kalesi olarak kurdurduğu Asitivada Kalesi'nde 1946'da kazı çalışmaları başlamıştı. Hitit uygarlığına ait eserlerin doğal çevreleri içinde onarılıp sergilenmesini amaçlayan müze, Türkiye'deki ilk açık hava müzesi oldu.
07 Mart 2016

Tarihi eserleri kopyalamak için kalıp yapmışlar

12 Yıl8 Ay22 Günoldu
İzmir Arkeoloji Müzesi'nde bir soruşturma kapsamında yapılan sayımda, laboratuvar odasında, envanter kayıtlarında bulunmayan 146 parça tarihi eser ile bazı eserlerin kopyalarını çıkarmak için hazırlanan kalıplar ele geçirildi.
07 Mart 2016

ANAP'lı eski vekile, 'Altın Taht' operasyonunda gözaltı

12 Yıl8 Ay23 Günoldu
Muğla'daki "Altın Taht" operasyonunda, Roma dönemine ait altın taht bulunduğu inancıyla bölgedeki mezar ve höyükleri kepçeyle kazdıkları iddia edilen 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında, ANAP Muğla eski milletvekili M.U.A ile emekli bir öğretmen, bir mimar, bir kadın gazeteci de var.
07 Mart 2016

Kanatlı Deniz Atı Broşu, sahtesiyle değiştirilmiş

13 Yıl2 Ay7 Günoldu
Uşak Müzesi'nde bulunan "Karun Hazinesi"yle ilgili hırsızlık soruşturmasını sürdüren Cumhuriyet Savcısı, hazinenin en değerli parçalarından Kanatlı Deniz Atı Broşu'nun sahtesinin hazırlatılıp orijinaliyle değiştirildiğini belirterek, görevliler hakkında dava açtı.
07 Mart 2016

En eski örümcek ağı kalıntısı

13 Yıl2 Ay28 Günoldu
İspanya'da, şimdiye dek bilinen en eski örümcek ağı kalıntısı bulundu. Ağın içinde, örümceğin avladığı canlıların fosilleri de vardı.
07 Mart 2016

Bizans limanı gün ışığına çıktı

13 Yıl3 Ayoldu
İstanbul'da, Marmaray için Yenikapı'da yapılan kazılarda, Bizans dönemine ait liman ortaya çıkarıldı.
07 Mart 2016

Beş asırlık 'Allah'ın olmadığı yer' yazısı siliniyor

13 Yıl3 Ay7 Günoldu
Bodrum Arkeoloji Müzesi'ndeki zindanın giriş duvarına Saint Jean Şövalyeleri'nce beş asır önce kazınan "İnde Deus Abest-Allah'ın olmadığı yer" yazısı için Müzeler Genel Müdürlüğü, "Bu yazı tarihi değil, silin" talimatı verdi.
07 Mart 2016

Tarihimizi satmak serbest

7 Yıl8 Ayoldu
Kültür Bakanlığı, müzelerde sergilenen ve benzerleri olan tarihi eserlerin satışına olanak sağlayan bir düzenleme yaptı. Bakanlığın bu düzenlemesine arkeoloji dünyası sert tepki gösterdi.
07 Mart 2016

Arkeoloji Müzesi Müdürü: 'Deyyus', 'Zeus'tan geliyor

11 Yıl1 Ay25 Günoldu
Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi Müdürü Mevlüt Üyümez, müzeyi gezdirdiği Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a, Zeus heykelini gösterirken, "deyyus" kelimesinin Zeus'un adından türediğini söyleyince Bakan'dan fırça yedi.

Tavuk, bir günde horoza dönüştü

13 Yıl1 Ay15 Gün
önce oldu

Gül nikaha yetişsin diye karayolu kapatıldı

10 Yıl2 Ay28 Gün
önce oldu

Kendi kalelerine tam 149 gol attılar

16 Yıl10 Ay19 Gün
önce oldu