• yeni
  • kategoriler

#istanbul

16 Ekim 2017

Çiçek Pasajı çöktü, 12 kişi öldü

39 Yıl5 Ay9 Günoldu
İstanbul Beyoğlu'ndaki Çiçek Pasajı sabaha karşı çöktü. Enkaz altından 12 kişinin cesedi çıktı. Yıllarca yıkıntı olarak kalan bina, 1988'de onarılarak yeniden 'meyhaneler pasajı' haline getirildi.
16 Ekim 2017

İstanbul'da kadınlar, prinççiyi bastı

259 Yıl5 Ay11 Günoldu
III. Mustafa devrinde İstanbul'da Ramazan'ın başlamasına bir gün kala, birkaç yüz kadın Eminönü'nde gayrimüslim bir pirinççiyi basıp, mahzendeki pirinç çuvallarını yağmaladı. Ülke ve İstanbul kıtlık içindeydi.
15 Ekim 2017

İstanbul Valiliği'nden Bülent Ersoy'a sahne yasağı

36 Yıl4 Ay6 Günoldu
İstanbul Valiliği, Bülent Ersoy ile "kadın kılığındaki erkek şarkıcılara" sahne yasağı koydu. Yasak, 14 Şubat 1988'de Turgut Özal'ın girişimiyle fiilen son bulacak, yasağa kaynak olan yasal düzenleme, 2002'de AB'ye 1. Uyum Paketi ile tamamen ortadan kalkacaktır.
11 Ekim 2017

Maksim Gazinosu açıldı

55 Yıl11 Ay21 Günoldu
Maksim Gazinosu, İstanbul Taksim'de açıldı. 1920'lerde Maxim adıyla Frederick Thomas tarafından açılan barı, 1959'da Fahrettin Aslan aldı. Zeki Müren, Gönül Yazar, Cem Karaca ve Ajda Pekkan gibi çok sayıda isim burada sahneye çıktı.
10 Ekim 2017

Ayasofya Kilisesi, yeniden hizmete girdi

1453 Yıl9 Ay25 Günoldu
Bir deprem sonucu harap olan Ayasofya Kilisesi, bugünkü yapısıyla ikinci defa hizmete girdi. Ayasofya bundan sonra Bizans imparatorluğu'nun (Latin işgali dönemi dışında) tüm tarihi boyunca Rum Ortodoks Katedrali olarak hizmet verdi.
19 Ocak 2017

Doğal gaz İstanbul'da

25 Yıl8 Ay28 Günoldu
İstanbul'da evlerde doğal gaz kullanılmaya başladı.
01 Nisan 2016

Yeşilçam'ın 'en zengin yüzlü adamı'na veda

5 Yıl6 Ay17 Günoldu
Türk sinemasının en önemli oyuncularından Ekrem Bora, 78 yaşında İstanbul'da hayata veda etti. Türkiye'nin ilk pilotlarından birinin oğlu ve gerçek soyadı "Uçak" olan Ekrem Bora, 1956 yılında "Alın Yazısı" filmiyle sinemaya ilk adımını attı. Sonrasında sayısız filme ve diziye imzasını attı. En son 2009 yılında Makber dizisinde rol aldı ve kalp yetmezliğinden vefat etti. http://www.turknostalji.com/bu...-gibi-yaki
01 Nisan 2016

Neşe Karaböcek dünyaya 'Merhaba' dedi

70 Yıl6 Ay17 Günoldu
Asıl adı Neş'ecan Göktürk olan şarkıcı, oyuncu Neşe Karaböcek İstanbul'da dünyaya geldi. "Karaböcek" soyadını 5 yaşında oynadığı "Karaböcek" piyesini izleyen İsmet İnönü'den aldı. 11 sinema filminde başrol oynayan sanatçı, çok sayıda plak ve kaset doldurdu. 16 adet altın plak, 1 platin plak, 1 altın bülbül ve 2 altın kaset ödülleri kazandı. Bu başarılı kariyerinin yanı sıra özel hayatıyla da uzun süre magazin gündeminde kaldı. Evlenip ayrıldığı Atilla Alpsakarya, kısa süre sonra kızkardeşi Gülden Karaböcek ile evlendi.http://www.turknostalji.com/gu...-esiyle-ev
31 Mart 2016

Kanalizasyona atlayıp, intihar etti

1 Yıl6 Ay18 Gün2 Saat17 Dakika19 Saniyeoldu

Bugüne kadar görülen en ilginç intihar olaylarından biri İstanbul'da yaşandı. Saat 10:00 civarında Esenler Barbaros Caddesi üzerinde yer alan rögar kapağını açan 36 yaşındaki Suriyeli Amir Hattab kanalizasyona atladı. Çevredeki vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine polis, sağlık ve itfaiye ekipleri çağrıldı. Ancak ekipler cenazeyi çıkaramayınca İSKİ ekiplerine haber verildi. Kanal temizleme aracı cenazenin yerini belirledi. Kepçeler, cenazeyi çıkarmak için cadde üzerinde kazı çalışması başlattı. Hattab, Türkiye'ye üç yıl önce gelmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/ist...yona-atlad
29 Mart 2016

Ezgi Mola dünyaya geldi

34 Yıl6 Ay20 Günoldu

Son zamanların gözde oyuncularından Mercan Ezgi Mola, İstanbul'da doğdu. 2000 yılında Akademi İstanbul’da eğitime başlayan Mola, 18 yaşına bitirmeden Kartal Tibet'in yönettiği Karate Can dizisinde ilk televizyon deneyimini kazandı. Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ni kazandı ve 4 yıl eğitim aldı. Bu arada Aydoğan Temel’den de 2 yıl tiyatro eğitimi aldı. Yine Aydoğan Temel’in liderliğindeki bir tiyatro topluluğuyla Çürük Elma oyununda ilk sahne deneyimini yaşadı. 2005'in Kasım ayında BKM Atölye'ye katıldı. 2005 sonbaharında safça bir kuaförü canlandırdığı Hırsız Polis dizisinin gördüğü büyük ilgi sonucu kitlelerce tanınmaya başladı.

https://tr.wikipedia.org/wiki/
24 Mart 2016

Avcılar'da patlama

1 Yıl6 Ay24 Gün21 Saat47 Dakika19 Saniyeoldu
İstanbul Avcılar'daki Çiğdem Caddesi'nde patlama meydana geldi. Çöp konteyneri yakınındaki patlama nedeniyle çevrede panik yaşandı. Patlamanın konfeti ve havai fişekten kaynaklandığı öğrenildi.http://www.hurriyet.com.tr/avc...-belli-old
19 Mart 2016

İstanbul İstiklal Caddesi'nde patlama

1 Yıl7 Ay19 Dakika19 Saniyeoldu

İstiklal Caddesi'nde patlama meydana geldi. Sivil ve resmi araçların giriş çıkışı yasaklandı, Patlama Balo Sokak'ta, Beyoğlu Kaymakamlığı önünde gerçekleşti. CNN Türk'ün haberine göre patlamanın nedeni canlı bomba saldırısı. Canlı bomba ile birlikte 5 kişinin öldüğü 3'ü ağır 20 kişinin yaralandığı belirtiliyor. Ölenlerden biri canlı bomba. Canlı bombanın bir yere giderken patladığı ve asıl amacının kalabalık bir yere gitmek olduğu ancak bombanın erkenden patladığı iddia ediliyor. Bir başka iddia da bombanın bir turist grubunun içinde patlatıldığı... İstiklal Caddesi boşaltılıyor. İki gün önce Almanya istihbarat alıp, elçilik, konsolosluk ve lisesini kapatırken, bizim Vali "Yok öyle bir şey" deyip tepki göstermişti.

http://www.hurriyet.com.tr/ist...nde-patlam
20 sa. 36 dk. 21 sn. önce

Nilgün Belgün dünyaya geldi

64 Yıl7 Ay1 Günoldu
Tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve sunucu Nilgün Belgün, varlıklı bir ailenin tek çocuğu olarak İstanbul'da dünyaya geldi. Özel Şişli Lisesi ve İstanbul Belediye Konservatuarı Şan ve Tiyatro Bölümü mezunu olan Belgün, 1973'te sanat yaşamına başladı. İlk olarak Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda deneyim edinen sanatçı, daha sonra Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Levent Kırca Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Tiyatro İstanbul gibi topluluklarda çalıştı. Çeşitli sinema filmleriyle televizyon dizilerinde rol aldı.
1 gün 22 sa. 54 dk. 56 sn. önce

Eski nişanlısından yan balkona geçerek kurtuldu

1 Yıl7 Ay4 Günoldu

Yenibosna'da eski nişanlısının darp ettiği kadın, balkondan sarkarak yardım istedi. Genç kadın yan dairede oturan komşusunun yardımıyla evinin balkondan diğer balkona geçerken, yaşanan anlar saniye saniye cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

http://www.hurriyet.com.tr/ist...-dakikalar
17 Mart 2016

Almanlar, İstanbul ve Ankara'da saldırı alarmına geçti

1 Yıl7 Ay2 Günoldu

Almanya, saldırı uyarısı nedeniyle Ankara'daki büyükelçiliği ile İstanbul'daki başkonsolosluğu ve Alman Lisesi'ni bugün için kapattı. Beyoğlu'ndaki başkonsolosluğun kapısına "Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosluğu ciddi bir uyarı sebebiyle tedbir amacıyla kapalıdır" yazısı asıldı.

http://www.hurriyet.com.tr/alm...nlik-tatil
14 Mart 2016

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane açıldı

190 Yıl7 Ay5 Günoldu
Türkiye tarihinin ilk tıp fakültesi olan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, Padişah II. Mahmut tarafından açıldı. Tıphane ve Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane adlarıyla da bilinen okul, bugünkü İstanbul Tıp Fakültesi'ne dönüştü. Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, 1843 yılında ilk mezunlarını verdi. Okuldan mezun olan dört öğrencinin, 1848'de Viyana'daki tıp yeterlilik sınavını geçmesi üzerine, Avrupa'daki tıp fakültelerine denk sayılmaya başlandı.
09 Mart 2016

Kazlıçeşme'de betonlaştırma işleri başladı

1 Yıl7 Ay11 Günoldu

Emlak Konut GYO’nun 2 yıl önce ihale ettiği eski Tank Bakım Fabrikası olarak da bilinen denize cepheli arsada inşaat çalışmaları başladı. 111 bin metrekarelik arsada Özak GYO, Ziylan Gayrimenkul ve Yenigün İnşaat ortaklığında konut, alışveriş sokağı, otel ve sosyal birimler inşa edilecek.

http://www.hurriyet.com.tr/kaz...aat-baslad
07 Mart 2016

İlk Türk eczanesi "Ezca-hanei Hamdi" açıldı

137 Yıloldu
Haseki Hastanesi başeczacılarından Ahmet Hamdi Bey, eczane açan ilk Müslüman Türk oldu. "Hacı Hamdi Bey" olarak tanınan eczacı, Unkapanı'ndaki Zeyrek Caddesi'nin 1 No'lu dükkanınında "Ecza-hanei Hamdi" adıyla eczanesini hizmete açtı. (Tiknot: Ahmet Hamdi Bey, 1895'te eczanesini Vezneciler'deki Kuyucu Murat Paşa Medresesi'nin karşısına taşıdı. 1908'de Köprübaşı'nda ikinci eczanesini açti. 1909'da hayata veda etti.)
07 Mart 2016

İstanbul'da ilk sinema salonu...

109 Yıloldu
Türkiye'ye sinemayı getiren kişi olan Sigmund Weinberg, İstanbul'daki ilk yerleşik sinema salonu olan Pathe Sineması'nı Tepebaşı'nda açtı. Sinemanın adı, Weinberg'in Paris'te film ekipmanları üreten ve sinema salonları işleten Pathe Kardeşler firmasının, İstanbul temsilcisi olmasından geliyor. Bu sinemanın teknik ekipmanını da Pathe Kardeşler firması sağladı.(Tiknot: Pathe Sineması, 1916'da Belediye, 1918'de Amphi (Amfi), 1924'te Asri Sineması, 1941'de Ses Sineması adlarını alarak uzun süre sinema salonu olarak kullanıldı. Daha sonra Şehir Tiyatroları Komedi Bölümü oldu. 1958'de kullanılmayacak denli yıprandığından yıktırıldı.)
07 Mart 2016

Mark Twain, İstanbul'da...

150 Yıl2 Ayoldu
Asıl adı Samuel Langhorne Clemens olan Amerikalı ünlü yazar Mark Twain, yerel bir gazete için gemiyle çıktığı Avrupa ve Ortadoğu turu sırasında İstanbul'a geldi. Quarker isimli gemiyle kente gelen Mark Twain, İstanbul'dan çok iyi izlenimlerle ayrılmazken, geriye Sultan Ahmet Çeşmesi önündeki pozu ile Abdullah Biraderler'in stüdyosunda çekilmiş portresi kaldı. (Tiknot: İstanbul'a geldiğinde henüz çok tanınmış bir yazar olmayan Mark Twain, bu gezi sırasında gazeteye gönderdiği yazılardan derlenen "Saflar Yabancı Ülkede" (The Innocents Abroad) kitabının 1869'da yayımlanması sonrasında mizah yazarı olarak ün kazandı. 1876'daki Tom Sawyer'ın Maceraları ve 1884'teki Hucleberry Finn'in Maceraları kitaplarıyla ABD'nin en önemli yazarlarından biri oldu. Twain, "Saflar Yabancı Ülkede" adlı mizahi dille yazılmış kitabında İstanbul'dan "Demirlediğimiz yerden bakınca şimdiye kadar gördüğümüz en güzel kentti. Şehre ayak bastığımda bu çekicilik ve soylu görüntü kayboldu. Kıyıya doğru yola çıkışınızdan geri dönüşünüze kadar geçen zaman içinde nefret ediyorsunuz bu şehirden. Kara uçsuz bucaksız bir sirkti. Daracık sokakları, arı kovanlarından daha kalabalıktı..." şeklinde sözediyor. Ayasofya, Kapalı Çarşı, Türk Hamamı ve Türk Kahvesi'nden de olumsuz bahsediyor.)

14 çocuklu ressam, eşcinsel çıktı

2 Yıl4 Ay11 Gün
önce oldu