• yeni
  • kategoriler

#kadınlar

22 Ekim 2017

Koma sırasında doğum da yapan kadın öldü

46 Yıl7 Ay15 Günoldu
Japonya'da 8 yıl komada kalan, bu arada doğum da yapan kadın öldü.
20 Ekim 2017

Elizabeth Blackwell, tıp diploması alan ilk kadın oldu

169 Yıl6 Ay28 Günoldu
Elizabeth Blackwell, modern dünyanın tıp diploması alan ilk kadını oldu. New York'taki Geneva Tıp Okulu'ndan mezun olan genç kadın, 1853'te muayenehanesini açtı ve Amerikan İç Savaşı döneminde hemşire yetiştirdi.
17 Ekim 2017

Quimby, Manş Denizi'ni uçakla aşan ilk kadın oldu

106 Yıl4 Ay4 Günoldu
Amerikalı havacı Harriet Quimby, Manş Denizi'ni uçarak aşan ilk kadın oldu. İngiltere'de, Dover'dan yola çıkan Quimby 59 dakika sonra Fransa'daki Calais'ye ulaştı. Başarısı, bir gün önce batan Titanik gemisi felaketinin gölgesinde kaldı. Ouimby, 3 ay sonra yaptığı gösteri sırasında uçağının yere çakılmasıyla ölecektir.
16 Ekim 2017

Jacqueline Cochran, ses sınırını aşan ilk kadın oldu

65 Yıl3 Ay2 Günoldu
ABD'li pilot Jacqueline Cochran, kullandığı tek kişilik F-86 jetiyle ses sınırını aşan ilk kadın oldu. Cochran, 1959'da da Uluslararası Havacılık Federasyonu’nun ilk kadın başkanı olacaktır.
15 Ekim 2017

Tansu Çiller, Türkiye'nin ilk kadın başbakanı oldu

25 Yıl1 Ay26 Günoldu
Doğru Yol Partisi lideri Tansu Çiller, Türkiye'nin ilk kadın başbakanı oldu. Nisan'da Süleyman Demirel 9. Cumhurbaşkanı seçilerek başbakanlığı bırakınca, ondan boşalan Doğru Yol Partisi liderliğine Çiller seçilmişti (13 Haziran). Çiller'in başbakanlığı üç yıl sürdü.
6 sa. 39 dk. 38 sn. önce

Kadınlara sigara yasağı

110 Yıl6 Ay30 Günoldu
ABD'nin en büyük şehri New York'ta belediyenin aldığı bir kararla, kadınların toplum içinde sigara içmeleri yasaklandı.
12 Mart 2016

Kadınların uykuya erkeklerden daha çok ihtiyacı var

2 Yıl5 Ay9 Günoldu
İngiltere'nin Loughborough Üniversitesi'nin yaptığı araştırma, kadın beyninin erkek beyninden daha karmaşık olduğunu ve bu nedenle kadınların daha çok uykuya ihtiyacı olduğunu ortaya koydu. Profesör Jim Horne "Kadınlar için az uyku demek psikolojik stresin artması, depresyon ve öfkenin yükselmesi anlamına geliyor" dedi.http://www.hurriyet.com.tr/kad...k-calisiyo
07 Mart 2016

İlk kadın muhtar, kahvehanede oyun oynamayı yasakladı

85 Yıloldu
Türkiye'de kadınlara muhtarlık ve ihtiyarlar heyetine seçilme hakkı tanıyan kanunun 1933'te kabul edilmesinden sonra, aynı yıl ilk kadın muhtar İbrahim kızı Gül (Esin) oldu. Aydın'ın Çine ilçesine bağlı Karpuzlu köyünde rakiplerine fark atarak seçilen 32 yaşındaki Gül Hanım, köyde birçok başarılı çalışma yaptı. Kız kaçırmanın önüne geçti, nikah işlerini düzenledi, köye yol, köprü ve köy konağı yaptırdı. Okuma-yazma bilmeyenlerin öğrenmesi iç
07 Mart 2016

Türkan Akyol, Türkiye'nin ilk kadın bakanı oldu

47 Yıl5 Ay1 Günoldu
12 Mart 1971 Muhtırası'nın ardından Nihat Erim'in başbakanlığında kurulan 33. hükümette, Sağlık Bakanlığı'na getirilen Prof.Dr. Türkan Akyol, Türkiye'nin bakanlık koltuğuna oturan ilk kadını oldu. Türkan Akyol, bakanlık teklifinin kendisine hasta muayene ederken yapıldığını söyledi.
07 Mart 2016

Kadını aşağılayan RTÜK için soru önergesi

9 Yıl4 Ay14 Günoldu
RTÜK'ün çocuklar için hazırladığı internet sitesindeki kadını aşağılayıcı fıkra ve bilmeceler nedeniyle TBMM'ye soru önergesi verildi. Sitede "Bir gün adam karısını dövüyormuş, kapı çalmış, dayağı kesmiş? Neden? Çünkü eşek sudan gelmiş" türünden bilmeceler yer alıyor.
07 Mart 2016

Hz. Muhammed döneminde, kadınlar daha özgürdü

11 Yıl7 Ay24 Günoldu
Uludağ Üniversitesi (UÜ) İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yunus Vehbi Yavuz, Hz. Muhammed döneminde Müslüman kadınların bugünkünden daha özgür olduklarını ve daha çok hakları bulunduğunu belirterek, "Bu haklardan biri de cemaat namazları ile cuma ve bayram namazlarına erkekler gibi katılmalarıydı" dedi.

Mahsun'la birlikte lahmacunu da bırakmış

10 Yıl10 Ay10 Gün
önce oldu

Bakan, George W. Bush'u överken bayıldı

9 Yıl8 Ay30 Gün
önce oldu

Havaalanı, düğün salonu oldu

12 Yıl2 Ay8 Gün
önce oldu

Dobrovski'nin hesabını biz soracağız

4 Yıl8 Ay15 Gün
önce oldu