• yeni
  • kategoriler

#naziler

17 Ekim 2017

Adolf Hitler'e 5 yıl hapis cezası verildi

93 Yıl6 Ay17 Günoldu
Almanya'da Adolf Hitler 5 sene hapse mahkum edildi. Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi lideri, önceki Kasım'da Bavyera hükümetini "birahane darbesi" ile devirmeye çalışmıştı. Hitler, 20 Aralık'a kadar hapiste kalarak Kavgam'ı yazacaktır.
15 Ekim 2017

Hitler'den paramiliter örgüte operasyon

83 Yıl3 Ay19 Günoldu
Almanya'da Bad Wiessee'deki Hanselbauer Oteli'nde, "Uzun Bıçaklar Gecesi" olarak bilinen olay yaşandı. Nazi Partisi'nin paramiliter örgütü Sturmabteilung (SA) yok edildi, örgütün 85 lideri öldürüldü. Adolf Hitler partide radikal bir güç alarak sivrilen SA'dan kurtuldu. SS, partideki tek paramiliter güç haline geldi.
13 Ekim 2017

Naziler, Anne Frank'ı yakaladı

73 Yıl2 Ay15 Günoldu
Anne Frank, Nazilerce yakalandı. 15 yaşındaki Hollandalı Yahudi kız, 1942'den beri ailesiyle Amsterdam'da bir binada saklanıyordu. Mart 1945'te Bergen-Belsen toplama kampında öldü. Saklanırken tuttuğu notlar sonradan bir klasik haline geldi.
13 Ekim 2017

Jesse Owens, Hitler'e stadı terkettirdi

81 Yıl2 Ay16 Günoldu
Berlin Olimpiyatları'nda Amerikalı siyahi atlet Jesse Owens, 100 metre koşusunda 10,3 saniyeyle altın madalya kazandı. Almanya'nın Nazi lideri Adolf Hitler, onu tebrik etmemek için stadı terketti.
09 Ekim 2017

Berlin'de, Kristal Gecesi olarak adlandırılan toplu yahudi saldırısı başladı

78 Yıl11 Ay10 Günoldu
Almanya'da Yahudilere karşı (sokaklardaki cam kırıklarına bakarak) Nazi jargonunda Kristal Gecesi olarak adlandırılan toplu saldırı başladı. Berlin'de 7 bin Yahudi dükkanıyağmalandı, yüzlerce sinagog ateşe verildi, çok sayıda Yahudi öldürüldü.
31 Mart 2016

Nobel ödüllü Macar yazar hayata veda etti

1 Yıl6 Ay18 Gün18 Saat58 Dakika46 Saniyeoldu

2002 Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi Macar yazar İmre Kertesz, 86 yaşında hayatını kaybetti. Uzun süredir hasta olan ünlü yazarın Budapeşte'deki evinde yerel saatle 04:00'te (TSİ 06:00) öldüğü bildirildi. Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Kertesz, Naziler tarafından 1944'te 15 yaşındayken önce Auschwitz Toplama Kampı'na, daha sonra Buchenwald'a gönderildi. Bu dönemde yaşadığı acılar, eserlerine büyük oranda yansıdı.

07 Mart 2016

Schindler'in Listesi, Türkiye'de gösterimde

23 Yıl7 Ay15 Günoldu
Yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı, 1993 ABD yapımı Schindler'in Listesi (Schindler's List), Türkiye sinemalarında gösterime girdi. Thomas Keneally'nin eserinden Steven Zaillian'ın uyarladığı senaryoya çekilen film, İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler'in uygulamış olduğu soykırımdan binin üzerinde Polonya yahudisinin kurtarılmasında rolü olan Oskar Schindler'i ve bu kurtarmayı konu ediniyor. 22 milyon dolar bütçeyle çekilen filmde başlıca rolleri Liam Neeson, Ben Kingsley ve Ralph Fiennes oynuyor. Filmin müziği ise John Williams'a ait.
07 Mart 2016

12 Nazi liderine idam cezası

71 Yıl20 Günoldu
Almanya'nın Nürnberg kentinde, ABD, Birleşik Krallık, Fransa ve Sovyetler Birliği tarafından oluşturulan Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesi'nin son duruşması yapıldı. Ekim 1945'te başlayan ve "Nürnberg Mahkemeleri" olarak bilinen yargılama sonunda, "insanlık suçu" işleyen Nazi liderlerinden Göring, Ribbentrop, Keitel, Kaltenbrunner, Rosenberg, Frank, Frick, Streicher, Sauckel, Jodl, Seyss­Inquart ve Bormann ölüm cezası aldı. Hess, Funk ve Raeder'e ömür boyu, Dönitz, Schirach, Speer ve Neurath'a ise 10–20 yıl arasında hapis cezaları verildi. Schacht, von Papen ve Fritzsche ise beraat etti.
07 Mart 2016

Hitler'in ebedi mekanı 'lağım' olmuş

17 Yıl11 Ay17 Günoldu

Nazi lideri Adolf Hitler'in cesedi yakıldıktan sonra küllerinin lağıma atıldığı ortaya çıktı. Hitler ve sevgilisi Eva Braun'un cesetlerini bulan Kızılordu komutanı Sergey Kodraçef, 1970'te Hitler'in kemiklerinin, depolardan çıkarıldığını ve yakıldıktan sonra küllerinin Berlin kanalizasyonuna atıldığını söyledi.

07 Mart 2016

Neo Naziler, anne ve iki çocuğunun üzerine işedi

2 Yıl1 Ay27 Günoldu
Almanya'nın başkenti Berlin'de sarhoş olduğu bildirilen iki aşırı sağcı, tramvayda karşılaştıkları göçmen bir anne ile iki oğlunu önce sözle taciz etti, ardından da üzerlerine işedi. Yolcuların ihbarı üzerine bir sonraki durakta gözaltına alınan kişiler, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.
07 Mart 2016

Nazi döneminden kalma toplu mezar bulundu

11 Yıl14 Günoldu
Almanya'da ortaya çıkarılan Nazi döneminden kalma toplu mezarda, 22'si çocuklara ait 51 ceset kalıntısı bulundu.
07 Mart 2016

Stalin'in oğlu Yakov, Nazi kampında öldürüldü

74 Yıl6 Ay5 Günoldu
Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin'in ilk eşinden olan oğlu Yakov Cugaşvili, Sachsenhausen'deki Nazi toplama kampında vurularak öldürüldü. Kampdaki çitlerin etrafında dolaşan Yakov, kışlaya dönmesini isteyen bir askerin emrine uymayınca kafasından vuruldu, cesedi elektrikli tel çitin üzerinde asılı kaldı. Hitler, Yakov'u Ruslar'ın elindeki Mareşal Friedrich Paulus ile takas etmek istemiş, Stalin bu teklifi "Bir maraşeli, teğmenle takas etmem" diyerek teklifi geri çevirmişti.
07 Mart 2016

Nazi propagandacısı, Londra'da idam edildi

71 Yıl9 Ay16 Günoldu
İkinci Dünya Savaşı sırasında, Nazi propangası yapan spiker ve faşist politikacı William Joyce (takma adı Lord Hav Hav), Londra'daki Wandsworth Hapishanesi'nde idam edildi. Amerikan uyruğuna geçmiş bir Britanyalı'nın oğlu olan Joyce, yaşamının büyük bölümünü İrlanda ve Britanya'da geçirdi. Sir Oswald Mosley önderliğindeki faşist örgütte çalıştı ve Nasyonal Sosyalist Birlik'in kurucuları arasında yer aldı. 1938'de, babasının kökeninden ötürü Britanya uyruğunda olduğunu öne sürerek Britanya pasaportu almayı başardı. Pasaportunun yenilendiği Ağustos 1939'da, Nazi propaganda bakanı Josef Göbbels'in emrinde çalışmak üzere Almanya'ya gitti. Mayıs 1945'te tutuklanan Joyce, vatana ihanet suçlamasıyla yargılandı ve tutuklanarak idam edildi.
07 Mart 2016

Nazi soykırımını inkar eden İngiliz'e dava

11 Yıl7 Ay29 Günoldu
Sağcı İngiliz tarihçi ve yazar David Irving'in, konuşmalarında Nazilerin Yahudi soykırımını inkar etmesiyle ilgili suçlardan yargılanmasına Avusturya'nın başkenti Viyana'da başlandı.
07 Mart 2016

Hitler suikastçisi Nazi amirali doğdu

130 Yıl9 Ay17 Günoldu
Nazi döneminin yüksek rütbeli subayı Wilhelm Canaris, zengin sanayici Carl Canaris ile karısı Auguste'nin oğlu olarak, Dortmund yakınlarındaki Aplerbeck'te doğdu 1905'te, 17 yaşındayken, Alman Donanmasına katıldı. Birinci Dünya Savaşı'nda istihbarat subayı olarak görevlendirildi. Amiralliğe kadar yükselip, Almanya istihbaratının başına geçti. Politikasını onaylamadığı Hitler'e karşı suikast planlarının içine girdi.

Kurban Bayramı'nda 'acemi kasaplar' mesaisi

10 Yıl9 Ay18 Gün
önce oldu

Selamsız Bandosu filmi gerçek oldu

3 Yıl2 Ay24 Gün
önce oldu

Hintli genç, iki penisinden birini aldıracak

11 Yıl2 Ay1 Gün
önce oldu