• yeni
  • kategoriler

#sağlık

26 Ekim 2017

Antakya Verem Hastanesi yandı

45 Yıl9 Ay29 Günoldu
30 yataklı Antakya Verem Hastanesi tamamen yandı, 21 hasta zorlukla kurtarıldı.
26 Ekim 2017

Grip aşısı Türkiye'de...

45 Yıl10 Ay1 Günoldu
Her yaştaki insana rahatça yapılabilen, bir yıl süreyle bağışıklık kazandıran grip aşısı Türkiye'ye getirildi.
22 Ekim 2017

75 ilacın satışı yasaklandı

45 Yıl11 Ay7 Günoldu
Sağlık Bakanlığı'nın sağlığa zararlı olduğu tespit edttiği 75 ilacın satışı yasaklandı. Bu ilaçları hastaya verenler hakkında takibat yapılacak.
22 Ekim 2017

Cumhurbaşkanı Sunay'a kan grubu kolyesi...

45 Yıl11 Ay8 Günoldu
Kan grubunu tayin ettiren Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'a kolye verildi. Sunay'ın kan gurubu "O RH Pozitif" olarak belirlendi.
22 Ekim 2017

Uluslararası Sağlık Teşkilatı'ndan Türkiye'ye uyarı...

45 Yıl11 Ay10 Günoldu
Uluslararası Sağlık Teşkilatı, dünyada yasak edilen Entero-Vioforme adlı ilacın Türkiye'de serbestçe satıldığını belirterek, hükümeti uyardı. Sağlık Bakanlığı, körlük yapan ve bağırsak delinmesine sebep olan bu ilacın tehlikeleri konusunda ikaz edildiklerini açıkladı.
20 Ekim 2017

Elizabeth Blackwell, tıp diploması alan ilk kadın oldu

168 Yıl10 Ay19 Günoldu
Elizabeth Blackwell, modern dünyanın tıp diploması alan ilk kadını oldu. New York'taki Geneva Tıp Okulu'ndan mezun olan genç kadın, 1853'te muayenehanesini açtı ve Amerikan İç Savaşı döneminde hemşire yetiştirdi.
6 sa. 5 dk. 57 sn. önce

İnsandan insana ilk kan nakli yapıldı

199 Yıl2 Ay16 Günoldu
İngiliz Dr. James Blundell, Londra Guy's Hastanesi'nde ilk kez insandan insana kan nakli yaptı. Ancak, henüz kan grupları bilinmediğinden Brazier adlı hasta öldü. Daha önceleri hayvandan insana başarısız nakiller yapılmıştı.
1 gün 6 sa. 19 dk. 39 sn. önce

Rock Hudson, AIDS'ten öldü

32 Yıl2 Ay10 Günoldu
Hollywood yıldızı Rock Hudson ABD'de ölen ilk ünlü AIDS hastası oldu. Onun ölümü bir "eşcinsel vebası" olarak görmezden gelinen bulaşıcı hastalık gerçeğini görünür kıldı. 59 yaşındaki Rock Hudson, ilk rolünü 1948'de almıştı.
30 Mart 2016

Filiz Akın, sevenlerini korkuttu

1 Yıl8 Ay12 Günoldu
Yeşilçam'ın sevilen oyuncularından Filiz Akın ateşi çıkınca acil olarak hastaneye kaldırıldı. Kendini kötü hisseden Akın'a doktorlar serum tedavisi uyguladı. Sağlık durumu hakkında bilgi veren ünlü oyuncu "Gece ateşim biraz daha yükseldi, boğazım şişti ve serum takıldı. Korkulacak bir şey yok" açıklamasını yaptı. http://www.sozcu.com.tr/hayati...hastaneye-
17 Mart 2016

Aktarlar artık 'güzelavrat' satamayacak

1 Yıl8 Ay25 Günoldu
Şifa arayan vatandaşların hastanelerden ve eczanelerden sonra bitkisel ilaçlar almak için sık sık gittiği aktarlara ayar geldi. Vitrinlerine “Nane gribe, ada çayı nezleye iyi gelir” yazısı asması yasaklanan aktarlar; aralarında güzelavrat, baldıran, kurtboğanın da bulunduğu bazı otlarla, bitkisel karışımlar satamayacak.http://www.hurriyet.com.tr/akt...amayacakla
16 Mart 2016

Patatesi kesinlikle buzdolabında saklamayın

1 Yıl8 Ay27 Günoldu
İngiltere'de kamu sağlığını korumakla görevli olan Foods Standards Agency (Yiyecek Standartları Ajansı), patatesin kesinlikle soğutulmaması gerektiğini açıkladı. Çünkü buzdolabında saklandığında, patatesin içindeki nişasta şekere dönüşüyor. Pişirildiğinde ya da kızartıldığında şeker, aminoasit asparajin ile birleşerek, çok zararlı olduğu düşünülen ve kansere yol açan ‘akrilamid’ kimyasalı üretiyor. http://www.posta.com.tr/saglik...htm?Articl
14 Mart 2016

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane açıldı

190 Yıl8 Ay28 Günoldu
Türkiye tarihinin ilk tıp fakültesi olan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, Padişah II. Mahmut tarafından açıldı. Tıphane ve Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane adlarıyla da bilinen okul, bugünkü İstanbul Tıp Fakültesi'ne dönüştü. Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, 1843 yılında ilk mezunlarını verdi. Okuldan mezun olan dört öğrencinin, 1848'de Viyana'daki tıp yeterlilik sınavını geçmesi üzerine, Avrupa'daki tıp fakültelerine denk sayılmaya başlandı.
10 sa. 17 dk. 52 sn. önce

Meral Akşener temizlikçiye ders verirken, kolunu incitti

8 Yıl7 Ay13 Günoldu
TBMM Başkanvekili MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener, TBMM’ye kolu askıda geldi. "Tenisçi dirseği" teşhisi konularak kolu askıya alınan Akşener, şunları söyledi: "Evde temizlikçi kadına yardım ediyordum. Yerleri ve halıları silerken bezi sulu bırakıyordu. Ben de ona bez nasıl sıkılırmış göstereyim dedim. O kadar sıkmışım ki, dirsekte kan toplanmış, ödem oluşmuş. Eski günlerdeki gibi genç ve güçlü olduğumu sandım."http://www.hurriyet.com.tr/tem...
11 sa. 46 dk. 23 sn. önce

Dünyanın en yaşlı erkeğine sertifika

1 Yıl9 Ay1 Günoldu
İsrail'in Hayfa kentinde yaşayan 113 yaşındaki Israel Kristal dünyanın en yaşlı erkeği olarak tescil edildi. Guinness Dünya Rekorları, 1903'de Polonya'da doğan ve ilk eşiyle iki çocuğunu soykırımda kaybeden Kristal'e, Hayfa'daki evinde sertifikasını verdi. http://www.hurriyet.com.tr/dun...gi-resmen-
07 Mart 2016

İbrahim Tatlıses şarkıları sara nöbetlerini tetikliyor

10 Yıl11 Ay23 Günoldu
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Işık, Tuna Valsi, 5. Senfoni gibi bazı klasik müzik parçalarıyla birlikte İbrahim Tatlıses'in bazı türkülerinin de sara nöbetlerini tetiklediğini açıkladı.
07 Mart 2016

40 yıl sonra gördüğü dünyayı beğenmedi

48 Yıl14 Günoldu
Samsun'da, Dr. Hicabi Eryıldırım'ın yaptığı ameliyatla, 40 yıl sonra gözleri açılan Maksut Aydoğdu, "Hayalimdeki dünya ve insanlar daha güzeldi. Dünyayı sevmedim" dedi. (Kaynak: hürriyet gazetesi)
07 Mart 2016

El gidiyor fezaya, biz taktıramadık kondomu Rıza'ya

16 Yıl1 Ay3 Günoldu
Sağlık Bakanlığı'nın AIDS'e karşı dağıttığı kitapçıkta "El gidiyor fezaya, biz taktıramadık kondomu Rıza'ya", "Atem tutam men seni, kondoma saram ben seni", "Tak kondomun hasını, çekme AIDS'in yasını" gibi sloganlar yer aldı. (Kaynak: Star gazetesi)
07 Mart 2016

Boğazındaki sineği öldürmek için tarım ilacı içti

3 Yıl5 Ay18 Günoldu
Elazığ'ın Sivrice ilçesinde boğazına kaçan sineği öldürmek için tarım ilacı içen ve 16 gün yoğun bakımda kalan 65 yaşındaki Aydın Kıyak, taburcu oldu. Kıyak, daha önce de boğazına sinek ilacı sıktığını ancak bir şey olmadığını belirterek, "Bir daha böyle bir şey yapmam" dedi. (Kaynak: milliyet.com.tr)
07 Mart 2016

Çileği yiyen bakan, bibere gelince 'yemedi'

15 Yıl7 Ay6 Günoldu
Çilekte hormon olmadığını yiyerek kanıtlayan Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, "zehirli olduğu için" Almanya tarafından iade edilen biberleri ise yemedi. (Kaynak: Hürriyet gazetesi)
07 Mart 2016

Seray Sever, programa yetişmek için ambulans kiralamış

9 Yıl10 Ay24 Günoldu
Seray Sever, Posta gazetesine, Türkmax'da Oktay Kaynarca ile birlikte sunduğu canlı yayınlanan şov programı "Her Şey Dahil"e yetişebilmek için birkaç kez özel ambulans kiraladığını belirterek, "Neye istersem binerim! N'olacak ki?" dedi.

Çocuk dergisinde, molotof kokteyli tarifi

5 Yıl2 Ay3 Gün
önce oldu

Okey masasına inek düştü

16 Yıl5 Ay2 Gün
önce oldu

Hatalı email, ırkçılığı ortaya çıkardı

10 Yıl11 Ay27 Gün
önce oldu