• yeni
  • kategoriler

#sanat

13 Ekim 2017

Ressam Diego Velazguez yaşama veda etti

357 Yıl2 Ay17 Günoldu
17. yüzyılın İspanyol barok ressamı Diego Velazquez, 61 yaşında Madrid'te öldü. Velazquez, Kral IV. Felipe'nin sarayında asillerin portrelerini yapmakla kalmamış gündelik sahnelerin resmedildiği "bodegon"ları popüler hale getirmişti.
10 Nisan 2016

Da Vinci, Mona Lisa'yı resmetmeye başladı

514 Yıloldu

Rönesans döneminin en önemli sanatçılarından Leonardo da Vinci, dünyanın en ünlü tablosu Mona Lisa'nın çizimine İtalya'nın Floransa kentinde başladı. Da Vinci, eseri dört yıl süren bir çalışma sonunda, 1507'de Fransa'da tamamladı. Resimdeki kadının kim olduğu günümüze kadar net olarak kanıtlanamamıştır. İlk sanat tarihçisi olarak anılan Giorgio Vasari'nın iddiası Floransalı tüccar Francesco del Giocondo'nun karısı Lisa del Giocondo olduğu yönündedir. İtalyanların bu eseri "La Giocondo" olarak isimlendirmeleri de bu iddiadan kaynaklanır. Leonardo da Vinci'nin bu eseri kadının yüzündeki ifadeyle bir çok araştırmaya konu olmuştur. Tablo, Fransa'nın başkenti Paris'teki Louvre Müzesi'nde sergilenmektedir.

02 Nisan 2016

Reha Yurdakul, Burhaniye'de doğdu

91 Yıl6 Ay21 Günoldu
Türk sinemasının ünlü karakter oyuncularından Reha Yurdakul, Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde dünyaya geldi. İstanbul'daki Pertevniyal Lisesi'ni bitirdi. 1949 yılında Mümtaz Ener'in yönettiği "Kanatlardan Türbe" adlı filmde rol alarak sinemaya adım attı. Çok sayıda filmde oynamasının yanı sıra bir filmde yönetmenlik, bazı filmlerde yapımcılık, Umudumuz Şaban filminde ise senaristlik yaptı. http://www.turknostalji.com/re...te-kiz-ver
01 Nisan 2016

Yeşilçam'ın 'en zengin yüzlü adamı'na veda

5 Yıl6 Ay21 Günoldu
Türk sinemasının en önemli oyuncularından Ekrem Bora, 78 yaşında İstanbul'da hayata veda etti. Türkiye'nin ilk pilotlarından birinin oğlu ve gerçek soyadı "Uçak" olan Ekrem Bora, 1956 yılında "Alın Yazısı" filmiyle sinemaya ilk adımını attı. Sonrasında sayısız filme ve diziye imzasını attı. En son 2009 yılında Makber dizisinde rol aldı ve kalp yetmezliğinden vefat etti. http://www.turknostalji.com/bu...-gibi-yaki
01 Nisan 2016

Neşe Karaböcek dünyaya 'Merhaba' dedi

70 Yıl6 Ay21 Günoldu
Asıl adı Neş'ecan Göktürk olan şarkıcı, oyuncu Neşe Karaböcek İstanbul'da dünyaya geldi. "Karaböcek" soyadını 5 yaşında oynadığı "Karaböcek" piyesini izleyen İsmet İnönü'den aldı. 11 sinema filminde başrol oynayan sanatçı, çok sayıda plak ve kaset doldurdu. 16 adet altın plak, 1 platin plak, 1 altın bülbül ve 2 altın kaset ödülleri kazandı. Bu başarılı kariyerinin yanı sıra özel hayatıyla da uzun süre magazin gündeminde kaldı. Evlenip ayrıldığı Atilla Alpsakarya, kısa süre sonra kızkardeşi Gülden Karaböcek ile evlendi.http://www.turknostalji.com/gu...-esiyle-ev
01 Nisan 2016

Aydın Tansel evinde ölü bulundu

1 Yıl6 Ay21 Gün9 Saat21 Dakika52 Saniyeoldu
Şarkıcı ve besteci Aydın Tansel yaşama veda etti. Bodrum Gümüşlük'teki Aktaş Tatil Sitesi'nde, komşuları bir süre Aydın Tansel'i göremeyince durumdan şüphelenip, polise haber verdi. Saat 16:30 sıralarında çilingir yardımıyla ünlü sanatçının evine giren polis, yatağındaki cesediyle karşılaştı. Aydın Tansel'in kalp krizi sonucu öldüğü anlaşıldı. 1970'lerin ünlü yorumcularından biri olan Tansel, iki yıl önce Bodrum'a yerleşmişti ve sahildeki kafeteryalarda sahne alıyordu. 71 yaşında olan Aydın Tansel, şarkıcılığının yanı sıra bir sinema filminde, üç fotoromanda ve bir müzikalde oynamıştı.
31 Mart 2016

Nobel ödüllü Macar yazar hayata veda etti

1 Yıl6 Ay21 Gün19 Saat51 Dakika52 Saniyeoldu

2002 Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi Macar yazar İmre Kertesz, 86 yaşında hayatını kaybetti. Uzun süredir hasta olan ünlü yazarın Budapeşte'deki evinde yerel saatle 04:00'te (TSİ 06:00) öldüğü bildirildi. Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Kertesz, Naziler tarafından 1944'te 15 yaşındayken önce Auschwitz Toplama Kampı'na, daha sonra Buchenwald'a gönderildi. Bu dönemde yaşadığı acılar, eserlerine büyük oranda yansıdı.

29 Mart 2016

Kartal Tibet kaynana, Sevda Ferdağ gelin

51 Yıloldu

Bu fotoğraf, büyük olasılıkla 1966 yapımı İnsan Bir Kere Ölür filminden... Bu planda, başrolleri paylaşan Kartal Tibet kaynana, Sevda Ferdağ ise gelin rolünde. Kartal Tibet'in kadın kılığına girdiği başka bir film hatırlamıyorum.

29 Mart 2016

Ezgi Mola dünyaya geldi

34 Yıl6 Ay24 Günoldu

Son zamanların gözde oyuncularından Mercan Ezgi Mola, İstanbul'da doğdu. 2000 yılında Akademi İstanbul’da eğitime başlayan Mola, 18 yaşına bitirmeden Kartal Tibet'in yönettiği Karate Can dizisinde ilk televizyon deneyimini kazandı. Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ni kazandı ve 4 yıl eğitim aldı. Bu arada Aydoğan Temel’den de 2 yıl tiyatro eğitimi aldı. Yine Aydoğan Temel’in liderliğindeki bir tiyatro topluluğuyla Çürük Elma oyununda ilk sahne deneyimini yaşadı. 2005'in Kasım ayında BKM Atölye'ye katıldı. 2005 sonbaharında safça bir kuaförü canlandırdığı Hırsız Polis dizisinin gördüğü büyük ilgi sonucu kitlelerce tanınmaya başladı.

https://tr.wikipedia.org/wiki/
29 Mart 2016

İzmir'de Kayahan Açar adlı bir çocuk doğdu

68 Yıl6 Ay24 Günoldu
Türk pop müzik şarkıcısı, besteci ve söz yazarı Kayahan Açar, İzmir'de dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara'da geçiren Kayahan, daha sonra İstanbul’a yerleşti. Önemli bir bölümünü Nilüfer'in söylediği unutulmaz şarkılara imza attı.https://tr.wikipedia.org/wiki/
29 Mart 2016

Film çeken ilk Türk yaşama veda etti

61 Yıl6 Ay24 Günoldu

Sinema tarihine film çeken ilk Türk olarak geçen Fuat Uzkınay, 68 yaşında İstanbul'da vefat etti. Uzkınay, fizik ve kimya öğrenimi görmesine karşın, gençlik yıllarında sinemaya ilgi duydu. Dahiliye müdürlüğü yaptığı okulda, sinemayı tanıtan dersler verilmesini sağladı. 19 Mart 1914'te ilk Türk sinemasının açılmasında büyük emeği geçti. Türkiye'de sinemayı halka tanıtan kişi olan Sigmund Weinberg'den sinema oynatıcısının kullanılmasını öğrendi. Askerliğini yaparken 14 Kasım 1914 Cumartesi günü Ayastefanos'taki Rus Abidesi'nin yıkılışını 150 metrelik filme çekerek, Türk sinemasında ilk kez film çeken kişi oldu. 1915'te kurulan Merkez Ordu Sineması'nın başına getirilen Sigmund Weinberg'in önce yardımcısı oldu, bir yıl sonra da kurumun başına geçti. Almanya'da filmcilik konusunda eğitim gördü. Türk sinemasının ilk konulu film olan Himmet Ağa'nın İzdivacı'nı büyük zorluklarla bitirdi. Ordudan 1954'te emekli olan Fuat Uzkınay, 1956'da yaşama veda etti.

28 Mart 2016

Çocukları Levent Kırca'nın mirasını reddetti

1 Yıl6 Ay26 Günoldu
Geçen yıl hayata veda eden Levent Kırca'nın, Oya Başar'dan olan oğlu Umut Kırca ile kızı Ayşe Kırca'nın, babalarının mirasını reddetmek için açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme, babalarının borç yükünden kurtulmak için dava açan kardeşlerin talebini kabul ederek, "Umut ve Ayşe Kırca’nın babalarının mirasını reddettiklerinin tespitine karar verildi" dedi.http://www.hurriyet.com.tr/coc...reddettile
26 Mart 2016

Yeşilçam'ın Küçük Hanımefendisi'ni kaybettik

22 Yıl6 Ay26 Gün23 Saat51 Dakika52 Saniyeoldu

Türk sinemasının en ünlü oyuncularından Belgin Doruk, gece 02:00 civarında evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 58 yaşında hayata veda etti. Kızı Gül Kenç, aşırı kilolu olan annesinin sağlında, tansiyon dışında bir sorunu olmadığını belirterek, "8 gün önce ölen Sadri Alışık'a çok üzülmüştü" dedi. 1952 yılında henüz 16 yaşındayken Yıldız dergisinin yarışmasında birinci olarak sinemaya geçen Belgin Doruk, aynı yıl ilk filmi olan Çakırcalı'nın Definesi'nde oynadı.

Belgin Doruk, 1953 Türkiye Güzellik Yarışması'nda ikinci oldu. İlk evliliğini 1954'te ilk filminin yönetmeni Faruk Kenç, ikinci evliliğini ise 1961'de film yapımcısı Özdemir Birsel ile yaptı. İlk evliliğinden Gül adlı bir kızı, ikinci evliliğinden ise Aydın adlı bir oğlu oldu. Özellikle Ayhan Işık ile oynadığı "Küçük Hanımefendi" film serileriyle unutulmazlar arasına giren Belgin Doruk'un cenazesi Karacahmet Mezarlığı'na defnedildi.

25 Mart 2016

Azrail sahnede yakaladı, ölümünü 1800 kişi izledi

16 Yıl6 Ay27 Gün4 Saat46 Dakika52 Saniyeoldu
Televizyondaki güldürü programı Olacak O Kadar'daki rolleriyle tanınan tiyatro oyuncusu Tekin Siper, Sefiller oyunu sırasında, sahnede kalp krizi geçirerek yaşama veda etti. Siper, Dolmabahçe'deki Levent Kırca-Oya Başar Tiyatrosu'nun sahnelediği ve 21.00'de başlayan oyununun henüz 5. dakikasında fenalaşarak yere düştü ve 1800 seyirçinin önünde hayatını kaybetti. Daha önce iki kez kalp krizi ve bir kez mide kanaması geçiren 60 yaşındaki Tekin Siper, tiyatrodaki arkadaşlarının anlattığına göre, oyun öncesinde oldukça neşeli ve mutluydu.
18 Mart 2016

Nilgün Belgün dünyaya geldi

64 Yıl7 Ay5 Günoldu
Tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve sunucu Nilgün Belgün, varlıklı bir ailenin tek çocuğu olarak İstanbul'da dünyaya geldi. Özel Şişli Lisesi ve İstanbul Belediye Konservatuarı Şan ve Tiyatro Bölümü mezunu olan Belgün, 1973'te sanat yaşamına başladı. İlk olarak Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda deneyim edinen sanatçı, daha sonra Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Levent Kırca Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Tiyatro İstanbul gibi topluluklarda çalıştı. Çeşitli sinema filmleriyle televizyon dizilerinde rol aldı.
18 Mart 2016

Sadri Alışık'ı kalbimize gömdük

22 Yıl7 Ay5 Günoldu

Türk sinemasının en önemli oyuncularından Sadri Alışık, İstanbul'da 69 yaşında vefat etti. Turist Ömer ve Ofsayt Osman'ın da aralarında olduğu çok sayıda karakteri canlandırmış olan Sadri Alışık; karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliği ile kemik iliği hastalığı nedeniyle bir süredir tedavi görüyordu.

http://www.turknostalji.com/sa...ik-sadri-a
18 Mart 2016

Efsanevi Cahide, sefalet içinde öldü

36 Yıl7 Ay5 Günoldu
Türk sinemasının ilk kadın süper starı Cahide Sonku, Alkazar sinemasında fenalaşarak, 61 yaşında hayata veda etti. Aynı zamanda ilk Türk kadın film yönetmeni de olan Sonku, yoksulluktan gelip efsanevi bir şöhrete ulaştığı Yeşilçam'da büyük bir servet sahibi oldu. Ancak 1963 yılında film şirketinde çıkan yangın sonucu iflas edip, sefalet içinde öldü. Cahide Sonku, Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.http://www.turknostalji.com/so...te-kayan-y
16 Mart 2016

Şarkıcı Kutsi dünyaya gözlerini açtı

44 Yıl7 Ay7 Günoldu

"Kutsi" adıyla bilinen şarkıcı, besteci, söz yazarı ve oyuncu Ahmet Kutsi Karadoğan; Şinasi-Hatice Karadoğan çiftinin çocuğu olarak Malatya'da doğdu. İsmini şair Ahmet Kutsi Tecer'den aldı. Ayrancı Lisesi'nde okuduğu yıllarda, yakın çevresinin yönlendirmesiyle şan dersleri alan Kutsi, 2000 yılında Erol Köse Production'dan ilk albümü "Aşk Payını Aldı"yı çıkardı. (Kaynak Wikipedia)

15 Mart 2016

Dinçer Çekmez hayata gözlerini kapadı

4 Yıl7 Ay11 Günoldu
Tiyatro ve sinema oyuncusu, seslendirme sanatçısı Dinçer Çekmez, lösemi hastalığı nedeniyle, İstanbul'da 73 yaşında vefat etti. İstanbul Şehir Tiyatroları'nda çok sayıda oyunda yer alan Çekmez, özellikle bazı Kemal Sunal filmlerindeki tiplemeleri ve replikleriyle tanınıyordu.
15 Mart 2016

Yeşilçam'ın 'Altın Çocuk'u dünyaya geldi

81 Yıl7 Ay8 Günoldu

Sinema oyuncusu ve yapımcı Göksel Arsoy, Kayseri'de Remzi ve Hesna Arsoy çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Hesna Arsoy, Hanya eşrafından Girit Mutasarrıfı Mollazade Ali Talat Bey'in torunu ve Hırkazade Ahmet'in kızıdır. Remzi Aksoy ise dizel ve oksijen motorları uzmanıdır. Nursel isimli bir kızkardeşi olan Göksel Arsoy'un amcası ise ünlü besteci Yesari Asım Arsoy'dur. Göksel Arsoy, babasının Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Kayseri Hava İkmal Merkezine tayin edilmesi nedeniyle bu kentte doğdu. İlkokula da burada başladı, daha sonra İstanbul'daki teyzesinin yanına gidip Taş Mektep'te devam etti. Yatılı okuduğu Haydarpaşa Lisesi'nden sonra, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne girdi. Öğrenimine devam ederken, bir yandan da Yeşilköy Havalimanı'nda çalışıyordu. Arkadaş grubundan Nurten, rejisör Sırrı Gültekin'in kardeşiydi. Ağabeyine Göksel Arsoy'u övmesi, Sırrı Gültekin'in de beğenmesiyle Göksal Arsoy, Yeşilçam'a adım attı. Sinemaya 1958'deki "Kara Günlerim" filmiyle başlayan Arsoy, 1961'deki "Samanyolu" filmiyle şöhrete ulaştı. "Altın Çocuk" lakabıyla da tanınan Göksel Arsoy, 1960'larda "genç kızları sinema salonlarına çeken isim" olarak kabul edilmektedir.

Güreşçi deve, sahibini öldürdü

10 Yıl9 Ay25 Gün
önce oldu

Özal: Yengemin şeyi olsa amcam olurdu

28 Yıl3 Ay6 Gün
önce oldu

Bedava internet, 80 yıllık yasaya takıldı

12 Yıl10 Ay21 Gün
önce oldu