• yeni
  • kategoriler

#yeşilçam

14 Ekim 2017

Susuz Yaz filmi, Berlin'de Altın Ayı kazandı

53 Yıl3 Ay12 Günoldu
Metin Erksan'ın yönettiği, Ulvi Doğan, Hülya Koçyiğit ve Erol Taş'ın oynadığı "Susuz Yaz" filmi, 14. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde en iyi film seçilerek Altın Ayı ödülünü kazandı. Film, Necati Cumalı'nın öyküsünden uyarlanmıştı.
31 Mart 2016

Yeşilçam'ın en kısa boylu yakışıklısını kaybettik

8 Yıl6 Ay18 Günoldu
Türk sinemasında özellikle Keloğlan filmlerindeki "Bicirik" rolüyle tanınan oyuncu Aydın Babaoğlu, 55 yaşında Zonguldak'ta yaşama veda etti. Sinemaya 1970 yılında Pamuk Prenses ve 7 Cüceler filmiyle başlayan Babaoğlu, daha sonrasında Keloğlan'ın kader arkadaşı Bicirik rolüyle çok sevilmişti. Son olarak 1986'daki Duvardaki Kan dizisinde rol alan Aydın Babaoğlu, 1991'de Ereğli Demir Çelik'ten emekli olmuştu ve ve Zonguldak'taki yeğeni Funda Yahşi'nin yanında yaşıyordu. Bir süredir kanser tedavisi gören ve 14 kiloya kadar düşen Aydın Babaoğlu, kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Aydın Babaoğlu'nun Pamuk Prenses ve 7 Cüceler'de birlikte rol aldığı ağabeyi Ayhan Babaoğlu da 1982'de ölmüştü.
30 Mart 2016

Filiz Akın, sevenlerini korkuttu

1 Yıl6 Ay19 Günoldu
Yeşilçam'ın sevilen oyuncularından Filiz Akın ateşi çıkınca acil olarak hastaneye kaldırıldı. Kendini kötü hisseden Akın'a doktorlar serum tedavisi uyguladı. Sağlık durumu hakkında bilgi veren ünlü oyuncu "Gece ateşim biraz daha yükseldi, boğazım şişti ve serum takıldı. Korkulacak bir şey yok" açıklamasını yaptı. http://www.sozcu.com.tr/hayati...hastaneye-
29 Mart 2016

Kartal Tibet kaynana, Sevda Ferdağ gelin

51 Yıloldu

Bu fotoğraf, büyük olasılıkla 1966 yapımı İnsan Bir Kere Ölür filminden... Bu planda, başrolleri paylaşan Kartal Tibet kaynana, Sevda Ferdağ ise gelin rolünde. Kartal Tibet'in kadın kılığına girdiği başka bir film hatırlamıyorum.

29 Mart 2016

Film çeken ilk Türk yaşama veda etti

61 Yıl6 Ay20 Günoldu

Sinema tarihine film çeken ilk Türk olarak geçen Fuat Uzkınay, 68 yaşında İstanbul'da vefat etti. Uzkınay, fizik ve kimya öğrenimi görmesine karşın, gençlik yıllarında sinemaya ilgi duydu. Dahiliye müdürlüğü yaptığı okulda, sinemayı tanıtan dersler verilmesini sağladı. 19 Mart 1914'te ilk Türk sinemasının açılmasında büyük emeği geçti. Türkiye'de sinemayı halka tanıtan kişi olan Sigmund Weinberg'den sinema oynatıcısının kullanılmasını öğrendi. Askerliğini yaparken 14 Kasım 1914 Cumartesi günü Ayastefanos'taki Rus Abidesi'nin yıkılışını 150 metrelik filme çekerek, Türk sinemasında ilk kez film çeken kişi oldu. 1915'te kurulan Merkez Ordu Sineması'nın başına getirilen Sigmund Weinberg'in önce yardımcısı oldu, bir yıl sonra da kurumun başına geçti. Almanya'da filmcilik konusunda eğitim gördü. Türk sinemasının ilk konulu film olan Himmet Ağa'nın İzdivacı'nı büyük zorluklarla bitirdi. Ordudan 1954'te emekli olan Fuat Uzkınay, 1956'da yaşama veda etti.

26 Mart 2016

Yeşilçam'ın Küçük Hanımefendisi'ni kaybettik

22 Yıl6 Ay23 Gün10 Saat16 Dakika14 Saniyeoldu

Türk sinemasının en ünlü oyuncularından Belgin Doruk, gece 02:00 civarında evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 58 yaşında hayata veda etti. Kızı Gül Kenç, aşırı kilolu olan annesinin sağlında, tansiyon dışında bir sorunu olmadığını belirterek, "8 gün önce ölen Sadri Alışık'a çok üzülmüştü" dedi. 1952 yılında henüz 16 yaşındayken Yıldız dergisinin yarışmasında birinci olarak sinemaya geçen Belgin Doruk, aynı yıl ilk filmi olan Çakırcalı'nın Definesi'nde oynadı.

Belgin Doruk, 1953 Türkiye Güzellik Yarışması'nda ikinci oldu. İlk evliliğini 1954'te ilk filminin yönetmeni Faruk Kenç, ikinci evliliğini ise 1961'de film yapımcısı Özdemir Birsel ile yaptı. İlk evliliğinden Gül adlı bir kızı, ikinci evliliğinden ise Aydın adlı bir oğlu oldu. Özellikle Ayhan Işık ile oynadığı "Küçük Hanımefendi" film serileriyle unutulmazlar arasına giren Belgin Doruk'un cenazesi Karacahmet Mezarlığı'na defnedildi.

20 sa. 48 dk. 46 sn. önce

Sadri Alışık'ı kalbimize gömdük

22 Yıl7 Ay1 Günoldu

Türk sinemasının en önemli oyuncularından Sadri Alışık, İstanbul'da 69 yaşında vefat etti. Turist Ömer ve Ofsayt Osman'ın da aralarında olduğu çok sayıda karakteri canlandırmış olan Sadri Alışık; karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliği ile kemik iliği hastalığı nedeniyle bir süredir tedavi görüyordu.

http://www.turknostalji.com/sa...ik-sadri-a
20 sa. 59 dk. 4 sn. önce

Efsanevi Cahide, sefalet içinde öldü

36 Yıl7 Ay1 Günoldu
Türk sinemasının ilk kadın süper starı Cahide Sonku, Alkazar sinemasında fenalaşarak, 61 yaşında hayata veda etti. Aynı zamanda ilk Türk kadın film yönetmeni de olan Sonku, yoksulluktan gelip efsanevi bir şöhrete ulaştığı Yeşilçam'da büyük bir servet sahibi oldu. Ancak 1963 yılında film şirketinde çıkan yangın sonucu iflas edip, sefalet içinde öldü. Cahide Sonku, Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.http://www.turknostalji.com/so...te-kayan-y
15 Mart 2016

Yeşilçam'ın 'Altın Çocuk'u dünyaya geldi

81 Yıl7 Ay4 Günoldu

Sinema oyuncusu ve yapımcı Göksel Arsoy, Kayseri'de Remzi ve Hesna Arsoy çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Hesna Arsoy, Hanya eşrafından Girit Mutasarrıfı Mollazade Ali Talat Bey'in torunu ve Hırkazade Ahmet'in kızıdır. Remzi Aksoy ise dizel ve oksijen motorları uzmanıdır. Nursel isimli bir kızkardeşi olan Göksel Arsoy'un amcası ise ünlü besteci Yesari Asım Arsoy'dur. Göksel Arsoy, babasının Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Kayseri Hava İkmal Merkezine tayin edilmesi nedeniyle bu kentte doğdu. İlkokula da burada başladı, daha sonra İstanbul'daki teyzesinin yanına gidip Taş Mektep'te devam etti. Yatılı okuduğu Haydarpaşa Lisesi'nden sonra, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne girdi. Öğrenimine devam ederken, bir yandan da Yeşilköy Havalimanı'nda çalışıyordu. Arkadaş grubundan Nurten, rejisör Sırrı Gültekin'in kardeşiydi. Ağabeyine Göksel Arsoy'u övmesi, Sırrı Gültekin'in de beğenmesiyle Göksal Arsoy, Yeşilçam'a adım attı. Sinemaya 1958'deki "Kara Günlerim" filmiyle başlayan Arsoy, 1961'deki "Samanyolu" filmiyle şöhrete ulaştı. "Altın Çocuk" lakabıyla da tanınan Göksel Arsoy, 1960'larda "genç kızları sinema salonlarına çeken isim" olarak kabul edilmektedir.

09 Mart 2016

Feri Cansel öldürüldü

34 Yıl1 Ay17 Gün13 Saat16 Dakika14 Saniyeoldu

Türk sinemasının en ünlü vamplarından Feri Cansel, iki yıldır birlikte olduğu sevgilisi Melih Ük tarafından vurularak öldürüldü. İstanbul Cihangir'de meydana gelen olayda, kıskançlık nedeniyle çıkan tartışmada, Feri Cansel'i üç kurşunla vuran Melik Ük, elinden silahı almaya çalışan Cansel'in kızı Zümrüt Tatari'yi de alnından yaraladı.

http://www.turknostalji.com/fe...riyla-can-
07 Mart 2016

Sezercik, cezaevinde

1 Yıl10 Ay17 Günoldu
Türk sinemasının çocuk yıldızı "Sezercik" olarak tanınan Sezer İnanoğlu tutuklanark cezaevine gönderildi. 2007 yılında evine yapılan baskında kalaşnikof ve kokain bulunan İnanoğlu, aranırken polisle çatışmaya girmişti. Yakalandıktan sonra tutuklanan ve bir süre sonra serbest kalarak yargılanmasına devam edilen Sezer İnanoğlu hakkında Beykoz adliyesinde görülen davada, 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Cezasının kesinleşmesinin ardından polis tarafından arananan İnanoğlu dün akşam saatlerinde yakalanmış ve geceyi Aranan Şahıslar Büro Amirliği'nde geçirmişti.
07 Mart 2016

Sinema biletleri yine karaborsada

67 Yıl8 Günoldu
Sezonun açılmasıyla birlikte, Beyoğlu'ndaki sinemaların önlerindeki kuyruklarla birlikte, her zamanki gibi karaborsacılar türedi. Valilik, yıllardır önü alınamayan karaborsacılığın tümüyle önleneceğini belirtmesine karşın, polisin karaborsa sinema bileti satanları yine film izler gibi seyrettiği görüldü.
07 Mart 2016

Yeşilçam'ın kralı öldü

38 Yıl4 Ay2 Gün12 Saat31 Dakika14 Saniyeoldu
Türk sinemasının "Kral" lakaplı oyuncusu Ayhan Işık yaşama veda etti. Selimpaşa Kıyıkent'teki yazlık evinde şiddetli baş ağrısı ve kusma ile uyanan, yatırıldığı klinikte beyin kanaması tanısı koyulan Işık, üç günlük koma sürecinin sonunda, 50 yaşında öldü.
07 Mart 2016

Yeşilçam'ın İsveçli yıldızı doğdu

76 Yıl9 Ay16 Günoldu
Türk sinemasının İsveçli oyuncusu Eva Bender, "Eva Abrahamson" adıyla İsveç'in Junsele kentinde doğdu. Babasının adı Walter, annesinin ismi ise Anna'dır. 16 yaşında ailesiyle birlikte Stockholm'e taşınan Eva, liseyi burada bitirdi. Gazinoda çalışmak için geldiği İstanbul'da, İstiklal Caddesi'nde yürürken yönetmen Halit Refiğ ile tanıştı. Onun ısrarıyla "Kız Kolunda Damga Var" adlı filmde oynadı. 1968'de Halit Refiğ ile evlendi. Tarkan filmlerinin "Gümüş Eyer", "Viking Kanı" ve "Altın Madalyon" serilerindeki cüretkar sahneleriyle ün kazandı.
07 Mart 2016

Yeşilçam'ın Avrupai yüzü dünyaya geldi

74 Yıl9 Ay17 Günoldu
Türk sinemasının en önemli kadın oyuncularından Filiz Akın, "Suna Akın" adıyla, Ankara'da doğdu. Annesi Ankaralı terzi Habibe Leman Şaşırmaz, babası Afyonlu hakim Bekir Sami Akın'dır. Anneannesi Halime Hanım'ın özbabası Atatürk'ün şifrecisi, üveybabası da Atatürk'ün kalem müdürüydü. 3 yaşına kadar babasının görev yaptığı Beypazarı'nda yaşayan Suna Akın, ilköğrenimini Ankara'daki Sarar İlkokulu'nda tamamladı. 7 yaşındayken annesi ile babası ayrıldı. Ortaokul ve liseyi Ankara Koleji'nde yatılı ve burslu okudu. Kolej sonrası American Export Lines isimli seyahat şirketinin Ankara acenteliğinde çalıştı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nde bir dönem okudu. Burnuna estetik yaptırdıktan sonra çevresinde güzelliğiyle ünlendi. Bir arkadaşının ısrarıyla katıldığı Artist dergisinin yarışmasını kazandı. Böyleci "Filiz Akın" olarak, Türk sinemasının "Avrupai yüzü" ve "kolejli kızı" diye anılacak uzun bir yola girdi. Aşağıda Filiz Akın'ı lise yıllarında, estetiksiz haliyle görüyorsunuz...

Ördekçioğlu, tarih yazan sloganı üretti!

12 Yıl10 Ay15 Gün
önce oldu